„Elődeink bátorságából merítsetek erőt! – Ezekkel a szavakkal üzent az ifjúságnak ünnepi beszédében Szentpéteri Sándor. Az Agrárminisztérium Erdészeti Fejlesztéspolitikai és Innovációs Főosztály főosztályvezetője köszöntötte elsőként a Páneurópai Piknik emlékhely avatóján megjelenteket. Beszédében elmondta, fontos, hogy soha ne múljon el az ifjúság hőstettek iránti vágya.
1989 augusztus 19-én, 35 éve zajlott le a PÁNEURÓPAI PIKNIK. A világtörténelmi eseményre augusztusban a helyszínen nagyszabású ünnepségen emlékeztek meg Németország és Magyarország köztársasági elnökei. Mivel többen is, akik a Soproni Egyetem jogelődjéhez kötődtek szervezői, gondozói voltak a történelmi eseménynek most az évfordulóra emlékezve, kopjafát állítottak a Soproni Egyetem Botanikus Kertjében, a Központi Könyvtár bejáratával szemben.
Fő célunk, hogy a mai egyetemi ifjúság tudjon a világtörténelmi eseményről, ápolja a múlt szellemi emlékeit- mondta el az esemény főszervezője Ormos Balázs. A Soproni Egyetem címzetes egyetemi docense, a Páneurópai Piknik ’89 Alapítvány alapító tagja kiemelte:
„Most jött el az idő, amikor a MECSEKERDŐ Zrt. által ajándékozott sellyei óriástölgyből kifűrészelt alapanyagból, Nagy László nagycenki faszobrász által faragott kopjafát és vele a PÁNEURÓPAI PIKNIK emlékhelyet is felavathatjuk. Ez jól illeszkedik a botanikus kertben lévő kiemelkedő események emlékművei sorába, mint az Őrtüzek!, az 1956-os emlékmű vagy a kanadai totemoszlop”
A bensőséges programon megjelent és beszédében az egyetemi ifjúsághoz szólt Dr. Sándor Gyula, a TAEG Zrt. vezérigazgatója is. Dr. Magas László, a Páneurópai Piknik ’89 Alapítvány elnöke neves elődök emlékezetes pillanatait idézte fel.
Az adományozó Mecsekerdő Zrt. Sellyei Erdészetének igazgatója Molnár Tamás a nemes kocsányostölgyről, a kopjafa alapanyagáról szólt. Jánosi Mátyás, erdőmérnök hallgató, a Selmeci Társaság jelenlegi elnöke emlékeztetett, úgy tekintsünk a jövőbe, hogy közben sosem feledjük a múltat.
A leleplezést követően az egyetem hallgatói képviselete– elsőévesek és firmák- koszorút helyezett el az emlékhelyen. A most felállított kopjafán elhelyezett QR kódok segítségével a Páneurópai Piknik történetéről tudhatnak meg fontos és érdekes információkat az érdeklődők magyar, német és angol nyelven.”
(Forrás: SopronMédia facebook, Soproni Egyetem)